Има места по света, толкова прекрасни, че никога няма да забравиш. Едно от тези места е Измир.
Казват, че Ница във Франция е строена по подобие на Измир, след като френският крал видял турският град. Толкова бил очарован, че решил да построи Измир във Франция. Градът крие в себе си спомени отпреди 3500 години.
Измир става един от най-големите търговски центрове поради неговата ключова позиция в залива на Егейско море. Като критичен период в неговата история може да се отбележи чумата през 1676 година, земетресението през 1688 и огромният пожар през 1743 година, но въпреки това се възстановява и продължава да расте. В 1866 година британците построяват първите 130 км от жп линията на града и областта. От това време в града живее голям брой западноевропейско население — французи, англичани, германци и други, както и голям брой население, мигрирало от други части на провинция Айдън. Като това допринася изключително много за европейския облик на града, считан за един от най-красивите не само в Турция, но и в целия свят.
Съчетаващ в себе си в лукса на търговските центрове, самобитността на чаршиите и богата история водеща началото си още от най-древни времена.
Смесица на култури и религии, градът е считан за един от най-космополитните в Турция. Града има 9 синагоги строени през XIX век. Тук се намира и църквата "Св. Поликарп", която е най-старият християнски храм - построена е през 1625 г.
Измир е предпочитана туристическа дестинация, както заради многобройните си архитектурни забележителности, така и заради възможността за шопинг туризъм. В този град може да закупите стоки на маркови производители на ниски цени, като съчетаете предколедното пазаруване с обиколка на най-известните забележителности на града.
Турците говорят за този град като за „Красивия Измир“. Измир е разположен в дъното на дълъг и тесен залив, набразден от следите на стотици лодки и корабчета. Климатът е мек, а през лятото постоянният морски бриз смекчава горещината на слънчевите лъчи. Зад палмовите дървета по крайбрежните пешеходни алеи и авенюта започват хоризонталните тераси на града, които постепенно се издигат амфитеатрално към обграждащите го планини.
Турците говорят за този град като за „Красивия Измир“. Измир е разположен в дъното на дълъг и тесен залив, набразден от следите на стотици лодки и корабчета. Климатът е мек, а през лятото постоянният морски бриз смекчава горещината на слънчевите лъчи. Зад палмовите дървета по крайбрежните пешеходни алеи и авенюта започват хоризонталните тераси на града, които постепенно се издигат амфитеатрално към обграждащите го планини.
Измир е третият по големина град в Турция, а пристанището му е второто по големина след истанбулското. Това е космополитен град със собствен ритъм, който става особено оживен по време на Международния фестивал на изкуството (юни – юли) и на Международния панаир (август – септември).
Измир става един от най-големите търговски центрове поради неговата ключова позиция в залива на Егейско море. Като критичен период в неговата история може да се отбележи чумата през 1676 година, земетресението през 1688 и огромният пожар през 1743 година, но въпреки това се възстановява и продължава да расте. В 1866 година британците построяват първите 130 км от жп линията на града и областта. От това време в града живее голям брой западноевропейско население — французи, англичани, германци и други, както и голям брой население, мигрирало от други части на провинция Айдън.
Първото селище по тези места се появява през III хил.пр.Хр., в района на днешния квартал Найраклъ. По онова време Измир и Троя имали репутацията на най – развитите градове в Западна Анатолия. Около 1500г.пр.Хр. градът влиза в границите на възникналата в Централна Анатолия империя на хетите. През I хил.пр.Хр. Измир, тогава известен като Смирна, става най – важния град в Йонийската федерация. Това е звездният миг на града и според някои сведения тогава в него живее Омир. Краят на Смирна идва около 600г.пр.Хр., когато лидийците я превземат. Под тяхна власт Измир се превръща в незначително селище – положение, което не се променя, когато през Viв.пр.Хр. идват персите.
През IV в.пр.Хр., по времето на Александър Македонски, на склоновете на планината Пагос (Кадифекале)е построен нов град. В годините на римската власт, която започва през Iв.пр.Хр., Измир преживява втората си звездна ера. През IV в. Византия поема контрола над града, който остава в нейната власт до идването на селджукските турци през XI в. през 1415г. султан Мехмед Челеби включва Измир в Османската империя.
Към пълната версия на сайта





Copyright © 2015 Yubim
Powered by ProStudio